Zastanawiasz się jakie bezpieczniki do domu wybrać? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę wybierając ten niewielki, ale znaczący element instalacji? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje oraz cenne rady, jak dobrać bezpieczniki, aby spełniały one swoją funkcję.
W naszym domach i mieszkaniach znajduje się coraz więcej sprzętów zasilanych energią elektryczną, dodajemy nowe źródła światła, montujemy liczne gniazdka w zasięgu ręki. Wszystkie te udogodnienia mogą spowodować przeciążenie instalacji domowej, dlatego dobrze dobrane bezpieczniki to konieczność.
Czym jest bezpiecznik?
Bezpiecznik w instalacji elektrycznej to urządzenie mające na celu ochronę przed przeciążeniami i zwarciami elektrycznymi. Jego podstawową funkcją jest przerwanie obwodu elektrycznego w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu prądu, aby zapobiec uszkodzeniom instalacji, ryzyku pożaru oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkowników. Nasz sklep elektryczny oferuje szeroki wybór bezpieczników o różnych klasach. Coraz bardziej popularne są również rozłączniki bezpiecznikowe, nazywane rozłącznikiem głównym, stosowane w instalacjach elektrycznych w celu odłączenie całej energii elektrycznej od domu lub budynku w sytuacjach awaryjnych, lub podczas prac konserwacyjnych. Jeśli nie masz pewności, jakie bezpieczniki do domu jednorodzinnego wybrać, albo jakie bezpieczniki do mieszkania w bloku będą najlepsze, czytaj dalej!
Na co zwrócić uwagę wybierając bezpieczniki?
Przy wyborze bezpieczników należy wziąć pod uwagę na napięcie elektryczne w Twoim domu. Wybierz bezpieczniki o prądzie znamionowym wystarczającym do obsługi obciążeń podłączonych do danego obwodu. Jaki bezpiecznik do domu – ile amperów wybrać? Prąd znamionowy powinien być większy od maksymalnego prądu, jaki będzie przepływał przez dany obwód. Istotne jest też to, jak szybko bezpiecznik zareaguje na przeciążenie lub zwarcie. Istnieją różne typy zabezpieczeń, które są odpowiednie dla różnych rodzajów obciążeń. To jakie bezpieczniki do domu D, B czy C kupić, zależy od ich głównego zadania.
Pamiętaj:
- bezpieczniki typu B, chronią instalację elektryczną przed wyładowaniami atmosferycznymi,
- bezpieczniki typu C, to najczęściej główne wyłączniki, których zadaniem jest redukowanie przepięć do 1,5 kV,
- bezpieczniki typu D, jeśli zastanawiasz się, jakie bezpieczniki do gniazdek najlepiej chronią instalację lub jaki wybrać bezpiecznik do oświetlenia to sięgnij właśnie po ten typ.
Zawsze upewnij się, że wybrane bezpieczniki spełniają odpowiednie normy i przepisy bezpieczeństwa elektrycznego. Może to obejmować oznaczenia CE lub inne certyfikacje.
Jakie bezpieczniki do mieszkania lub domu wybrać?
Jakie bezpieczniki do jakiej mocy, urządzeń i rodzaju instalacji dobrać? Już wiemy, przed czym chronią bezpieczniki klasy B, C i D. Inny podział uwzględnia:
- bezpieczniki nadprądowe – nowoczesne zamienniki tradycyjnych bezpieczników topikowych. Automaty bezpiecznikowe reagują na przeciążenia lub zwarcia w obwodach elektrycznych, przerywając przepływ prądu. Mogą być łatwo resetowane po zdarzeniu i chronią różne obwody w domu.
- bezpieczniki różnicowoprądowe (RCCB) – zaprojektowane do ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. Reagują na różnicę prądu między przewodem fazowym a neutralnym. Jeśli wystąpi problem, np. na skutek dotknięcia niewłaściwie izolowanego przewodu elektrycznego, bezpiecznik różnicowoprądowy natychmiast odłącza zasilanie. To główne bezpieczniki w blokach i domach jednorodzinnych.
- bezpieczniki topikowe – składają się z metalowego przewodu topikowego osadzonego w osłonie. Przewód topikowy jest zaprojektowany tak, aby się przepalił i przerwał obwód, gdy przepływający przez niego prąd przekroczy jego znamionową wartość. Są one coraz rzadziej stosowane w nowych instalacjach, ale mogą być wciąż obecne w starszych budynkach.
- bezpieczniki przepięciowe – zaprojektowane specjalnie do ochrony sprzętów elektronicznych przed zwarciami. Mają bardzo krótki czas reakcji i są w stanie przerwać prąd w obwodzie niemal natychmiast po wykryciu zwarcia. Pomagają zapobiegać uszkodzeniom całej instalacji elektrycznej, pożarom.
Podsumowanie
Już wiesz, jakie bezpiecznik główny w domu wybrać, jakie inne typy masz do wyboru i na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Pamiętaj, że przeciążona instalacja bywa niebezpieczna. Pierwotna instalacja w budynku przewidziana była na określoną ilość sprzętów i oświetlenia. Zwiększająca się z czasem ilość urządzeń elektrycznych w naszych domach, rosnące lub zmieniające się napięcie w instalacji, może więc skończyć się pożarem lub porażeniem. W związku z tym bezpieczniki elektryczne uchronią przed takich zagrożeniem. Mają za zadanie wyłączać obwód elektryczny, gdy płynie przez niego prąd o zbyt dużym natężeniu. Jeśli szukasz sprawdzonych bezpieczników renomowanych marek, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.