Współcześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania w budynku bez sprawnej instalacji elektrycznej. Niezbędny w codziennym życiu i pracy prąd doprowadzają do domostw i firm odpowiednie przewody. Istnieje wiele rodzajów kabli elektrycznych o różnym zastosowaniu. Dowiedz się więcej na temat ich przeznaczenia i zastosowania.
Czym są kable i przewody elektryczne?
Kable i przewody elektryczne doprowadzają prąd do wszystkich miejsc, w których jest potrzebny. Mają zróżnicowane konstrukcje, dzięki czemu nadają się do różnych celów. Składające się z jednej lub wielu izolacyjnych żył kable są przeznaczone do instalacji napowietrznych, inne do montażu pod ziemią, a jeszcze inne można prowadzić nawet pod wodą. Przewody stosuje się natomiast wewnątrz pomieszczeń, najczęściej do doprowadzania prądu do punktów poboru mocy (czyli np. gniazd w ścianie).
Różne rodzaje kabli i przewodów można identyfikować dzięki przypisanym im symbolom. Wiele z nich ma również przypisane określone cechy związane np. z budową (kable aluminiowe, miedziane) czy przeznaczeniem (przewody instalacyjne, do sieci napowietrznych, telekomunikacyjne, górnicze, przemysłowe itp.).
Możliwość instalacji natynkowej i podtynkowej
Wewnątrz budynków instalacje elektryczne prowadzone są zazwyczaj podtynkowo, czyli ukryte w ścianach. Zapewnia to przede wszystkim wyższą estetykę oraz bezpieczeństwo – ukryty przewód zdecydowanie trudniej jest przypadkowo uszkodzić. Ma to jednak również pewne wady – w przypadku chęci wymiany lub naprawy instalacji elektrycznej trzeba kuć ściany.
W niektórych przypadkach zasadne jest więc zastosowanie instalacji natynkowej. Przewody można ukryć np. w listwach przypodłogowych lub specjalnych rurkach instalacyjnych, dzięki czemu są lepiej zabezpieczone i mniej widoczne. Tam, gdzie estetyka nie ma znaczenia, czasami prowadzi się instalacje zupełnie „na wierzchu” – mowa tu np. o pomieszczeniach gospodarczych czy technicznych, gdzie ważniejszy jest łatwy dostęp do przewodów. Bywa to również wskazane w wilgotnych pomieszczeniach.
Do każdego typu instalacji trzeba zastosować odpowiednio dobrane przewody (przeznaczone do montażu podtynkowego lub natynkowego). Zgodnie z przepisami należy również zwracać uwagę na kolor izolacji. Przewody fazowe powinny mieć barwę czarną, szarą lub brązową, neutralne – niebieską, a ochronne – żółto-zieloną.
Przewody przeznaczone do wnętrz budynków
Wśród przewodów przeznaczonych do wnętrz budynków można znaleźć między innymi takie do użytku domowego i przemysłowego. Służą do rozprowadzania elektryczności po całym obiekcie. Należy je dobierać nie tylko ze względu na rodzaj i budowę. Bardzo ważna jest również odpowiednia moc. Przewody w budynkach najczęściej wykorzystuje się do doprowadzania prądu do gniazd elektrycznych, a także elementów oświetlenia. Dzięki temu umożliwiają wygodne korzystanie z elektryczności we wnętrzach. W zależności od indywidualnych potrzeb i sposobu układania instalacji stosuje się kable płaskie lub okrągłe o odpowiednich właściwościach i przeznaczeniu.