,/g> = <
Logowanie
Nowy koszyk
0
  • Nowy

Oszczędne systemy monitorowania i zarządzania energią w domu i w firmie

Oszczędne systemy monitorowania i zarządzania energią w domu i w firmie

Rosnące ceny energii oraz presja dotycząca ograniczania konsumpcji w tym zakresie stawiają zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy w trudnej sytuacji. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że dzięki inteligentnym systemom można monitorować zużycie energii oraz wygodnie nią zarządzać. Jak działają systemy tego typu? Jakie korzyści niesie za sobą ich stosowanie?

Czym są oszczędne systemy monitorowania i zarządzania energią?

Systemy zarządzania energią znane są również jako EMS (z ang. Energy Management System) lub HEMS (z ang. Home Energy Management System – dla użytkowników domowych). Są to inteligentne układy urządzeń i oprogramowania, które umożliwiają:

  • monitorowanie i kontrolę przepływu energii,
  • zarządzanie dystrybucją energii,
  • optymalizację jej przepływów pod kątem kosztów oraz zapotrzebowania.

Komponenty systemów HEMS/EMS służą więc zarówno do monitorowania energii, jak i do sterowania jej przepływem w taki sposób, aby jej wykorzystanie było możliwie efektywne. Dlatego zainteresowanie nimi zdecydowanie wzrasta. Do niedawna systemy monitorowania i zarządzania energią były wykorzystywane głównie przez firmy energetyczne i duże przedsiębiorstwa. Teraz coraz częściej są montowane w mniejszych firmach, a także w domach.

Jak systemy zarządzania energią pomagają ją oszczędzać?

Główną motywacją do montażu urządzeń typu EMS/HEMS jest chęć zmniejszenia zużycia energii. Kryją się za tym zarówno pobudki ekologiczne, jak i czysto ekonomiczne. Inteligentny system pozwala bowiem znacząco wpłynąć na wysokość rachunków.

Tego typu systemy monitorują zużycie energii oraz wykorzystują zdobyte dane do zarządzania energią, umożliwiając jej efektywne zarządzanie. Stosując kombinację różnych środków, kontrolują zużycie prądu przez rozmaite urządzenia i instalacje oraz zwiększają wydajność energetyczną całego systemu. Najwięcej korzyści przynoszą, współpracując z systemami dostarczającymi energię z odnawialnych źródeł – np. z fotowoltaiką, elektrowniami wiatrowymi, wodnymi itp. Coraz częściej mówi się wręcz o tym, że EMS/HEMS jest obowiązkowym dodatkiem do każdej instalacji fotowoltaicznej.

EMS/HEMS – korzyści z wykorzystania systemów zarządzania energią

Jakie korzyści przynoszą systemy EMS/HEMS? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • możliwość dokładnego monitorowania zużycia energii – a dzięki temu wykrycia wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie oraz źródeł marnotrawstwa;
  • inteligentną kontrolę zużycia – automatyczne zarządzanie dystrybucją energii do poszczególnych odbiorników w celu uzyskania maksymalnej efektywności przy minimalnych kosztach, z uwzględnieniem rozmaitych czynników;
  • zmniejszenie kosztów dostarczenia energii do domu lub firmy – inteligentne zarządzanie to mniejsze rachunki;
  • ograniczenie szkodliwych emisji do atmosfery – mniejsze zużycie to zmniejszenie śladu węglowego firmy lub gospodarstwa domowego;
  • większy komfort – systemy sterują dystrybucją energii automatycznie, dzięki czemu użytkownik nie musi się o to martwić; możliwe jest również zintegrowanie EMS/HEMS z innymi inteligentnymi rozwiązaniami.

W efekcie można również uzyskać większą samowystarczalność i odporność na kolejne podwyżki cen. To dlatego inwestycja w systemy monitorowania i zarządzania energią jest bardzo opłacalna.

Podaj e-mail
Podaj poprawny e-mail
Podaj temat
Podaj treść wiadomości
* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe