,/g> = <
Logowanie
Nowy koszyk
0
  • Nowy

Jak dobrać wyłącznik nadprądowy do swojego domu lub firmy?

Jak dobrać wyłącznik nadprądowy do swojego domu lub firmy?

Chcesz kupić wyłącznik nadprądowy i zastanawiasz się, jak dobrać właściwe rozwiązanie? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie i przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi wybór bezpiecznego i funkcjonalnego wyłącznika dla instalacji elektrycznej w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Zobacz, jak dobrać wyłącznik nadprądowy i… dowiedz się, co to w ogóle jest!

Co to jest wyłącznik nadprądowy?

Zanim przejdziemy do tego, jak dobrać zabezpieczenie nadprądowe, w pierwszej kolejności określmy definicję tego elementu. Wyłącznik nadprądowy to urządzenie powszechnie stosowane w instalacjach elektrycznych. Ma zabezpieczać przed przeciążeniem i zwarciem. Jego głównym zadaniem jest przerwanie obiegu prądu elektrycznego w momencie, gdy przepływający prąd przekroczy ustalony, bezpieczny poziom. To redukuje ryzyko zwarcia, pożaru i zniszczenia urządzeń podłączonych do instalacji. Jednym słowem wyłącznik nadprądowy w porę wyłączy korki i zapobieganie ryzyku zwarcia w instalacji.

Wyłączniki nadprądowe – rodzaje

Na rynku akcesoriów elektrycznych znajdziesz różne typy wyłączników nadprądowych. Do popularnych rozwiązań zalicza się na przykład:

  • miniaturowe wyłączniki nadprądowe (MCB), które znajdują się w panelach rozdzielczych lub skrzynkach elektrycznych.
  • wyłączniki różnicowoprądowe (RCD), które mogą być wyposażone np. w przyciski testowania oraz wskaźniki stanu (na przykład światełko informujące o poprawnym działaniu).
  • wyłączniki automatyczne, które często można spotkać w specjalnych szafach ochronnych na zewnątrz budynków.

Warto wiedzieć również o tym, że wyłączniki nadprądowe miniaturowe (MCB) chronią przed przeciążeniem i zwarciem, a wyłączniki typu RCD są stosowane do ochrony przed upływem prądu. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie wyłączników typu RCBO, które łączą funkcje MCB i RCD.

Jak dobrać wyłącznik nadprądowy?

Wybór wyłącznika nadprądowego to ważny krok w stworzeniu bezpiecznej instalacji. W pierwszej kolejności sporządź spis wszystkich urządzeń elektrycznych i oświetlenia, które będą podłączone do instalacji. Postaraj się oszacować maksymalne obciążenie, jakie mogą generować. Następnie wybierz właściwy rodzaj wyłącznika nadprądowego w zależności od indywidualnych potrzeb (popularne rodzaje wyłączników opisaliśmy akapit wyżej). Teraz wybierz wyłącznik o odpowiedniej pojemności. Postaraj się, aby nie było zbyt dużego obciążenia w instalacji.

W przypadku wyłączników RCD ważne jest też, aby wybrać czułość prądu różnicowego, która zapewni ochronę przed upływem prądu, ale nie doprowadzi do niepotrzebnych wyłączeń. Na koniec sprawdź, czy montaż wybranego wyłącznika jest możliwy. Niektóre modele można zainstalować na szynie DIN.

Na koniec pamiętaj – jeżeli nie masz znajomości charakterystyki wyłączników nadprądowych i umiejętności w zakresie ich montażu, nie próbuj instalować wyłączników na własną rękę. Poproś o pomoc profesjonalnego elektryka, który podpowie, jak dobrać zabezpieczenie nadprądowe i przeprowadzi jego bezpieczną instalację.

Mamy nadzieję, że wiesz już, co to jest wyłącznik nadprądowy, jak dobrać właściwe rozwiązanie i do czego w ogóle służy taki element. Jeżeli poszukujesz bezpiecznych i trwałych rozwiązań elektrycznych, zachęcamy do sprawdzenia, jakie wyłączniki nadprądowe oferuje nasz sklep elektryczny. W katalogu online można znaleźć wiele niezbędnych części do stworzenia bezpiecznej i funkcjonalnej instalacji.

Podaj e-mail
Podaj poprawny e-mail
Podaj temat
Podaj treść wiadomości
* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe