,/g> = <
Logowanie
Nowy koszyk
0
  • Nowy

Ogrzewanie domu gazem – przegląd rozwiązań i technologii, zabezpieczenia

Ogrzewanie domu gazem – przegląd rozwiązań i technologii, zabezpieczenia

Ogrzewanie gazowe jest od lat uważane za wygodniejszą alternatywę dla tradycyjnych kotłów na paliwo stałe. Piece gazowe są bowiem praktycznie bezobsługowe i charakteryzują się wysoką sprawnością. Sprawdź, jakie technologie są dostępne, jeśli chodzi o ogrzewanie domu gazem i jakie zabezpieczenia należy zainstalować wraz z piecem gazowym.

Ogrzewanie domu gazem – dostępne rozwiązania

Montaż ogrzewania gazowego nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępne są różne typy kotłów gazowych, a wybór właściwego jest bardzo ważny. Wyróżnia się podział m.in. ze względu na:

  • umiejscowienie pieca (wiszący, stojący)
  • budowę pieca (z otwartą komorą spalania, z zamkniętą komorą spalania),
  • funkcjonalność (jednofunkcyjny, dwufunkcyjny),
  • sposób działania (tradycyjne, kondensacyjne).

Ponadto ogrzewanie gazowe można podzielić ze względu na rodzaj stosowanego paliwa: gaz ziemny (wymagający doprowadzenia odpowiedniej instalacji do budynku) lub LPG (wymagający montażu butli).

Piec gazowy stojący czy wiszący?

Podział na piece stojące i wiszące jest ważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Konstrukcje wiszące zajmują mniej miejsca i są lżejsze. Konieczność zmniejszenia wagi wymusza stosowanie stalowych wymienników ciepła (w miejsce żeliwnych), które są mniej trwałe. Dlatego zwykle kocioł stojący dłużej zachowuje sprawność. Nie jest to jednak uzależnione wyłącznie od typu urządzenia, dlatego warto zawsze sprawdzić budowę komponentów.

Piec gazowy z otwartą czy zamknięta komorą spalania?

Konstrukcja paleniska ma duże znaczenie dla możliwości montażu kotła oraz ich bezpieczeństwa. Piece z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z zewnątrz. W związku z tym mogą być montowane tylko w pomieszczeniach, których kubatura przekracza 8 m3. Piece z zamkniętym paleniskiem mogą być montowane w mniejszych pomieszczeniach (kubatura minimum 6,5 m3). Częścią instalacji są wówczas przewody powietrzno-spalinowe, które pobierają powietrze z zewnątrz i odprowadzają spaliny.

Piec gazowy jedno- czy dwufunkcyjny?

Kocioł gazowy może być używany wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń – wówczas nazywa się kotłem jednofunkcyjnym. Model dwufunkcyjny służy natomiast również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Piece dwufunkcyjne są uważane za korzystniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku istnieje duże ryzyko odkładania się kamienia na wymienniku ciepła. W efekcie wydajność pieca może spadać, a pobór energii wzrastać. Ponadto kotły gazowe dwufunkcyjne podgrzewają wodę dopiero, gdy zostanie odkręcony kurek z ciepłą wodą. Dlatego trzeba chwilę poczekać na ogrzanie się wody płynącej z kranu.

Do kotła jednofunkcyjnego można natomiast dokupić zasobnik, który pozwoli na podgrzewanie wody użytkowej. Jest to rozwiązanie droższe, ale wygodniejsze, ponieważ ciepła woda jest przechowywana w zasobniku i płynie z kranu w odpowiedniej temperaturze od razu po odkręceniu kurka.

Kocioł gazowy tradycyjny czy kondensacyjny?

Kotły kondensacyjne są nawet dwukrotnie droższe od tradycyjnych, ale charakteryzują się wyższą wydajnością i mniejszym spalaniem. Kondensacja polega na podgrzewaniu czynnika grzewczego dodatkowo za pomocą ciepła wydzielanego podczas skraplania się pary wodnej ze spalin. Piece kondensacyjne mogą być jedno- lub dwufunkcyjne, ale zawsze mają zamknięta komorę spalania. Warto jednak wiedzieć, że skropliny mają właściwości korozyjne i mogą prowadzić do szybkiego uszkodzenia wentylacji. Z tego powodu zaleca się zastosowanie specjalnych zabezpieczeń antykorozyjnych w kanałach wentylacyjnych.

 

Jak zabezpieczyć ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe jest praktycznie bezobsługowe, ale wymaga szczególnej dbałości o bezpieczeństwo. Ulatnianie się gazu lub tlenku węgla (czadu) stanowi bowiem olbrzymie zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego:

  • instalacje gazowe powinni wykonywać tylko fachowcy – pozwala to uniknąć większości błędów projektowych czy wykonawczych;
  • przy ogrzewaniu gazowym należy stosować odpowiednie czujniki gazu i czadu – są to proste i niedrogie urządzenia informujące o podwyższonym poziomie groźnych substancji w powietrzu;
  • trzeba pamiętać o wydajnej wentylacji – szczególnie w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec gazowy.

Przy odpowiednich środkach ostrożności ogrzewanie gazowe może być nie tylko wydajne i komfortowe, ale również bezpieczne.

W Hurtowni Elektrycznej Elektra znajdą Państwo szereg produktów monitorujących i zabezpieczających naszą instalacje przed niepożądanymi skutkami. Oferujemy również produkty z szerokiej kategorii Wentylacja i Technika Grzewcza, w której znajdziemy wiele przydatnych i uzupełniających produktów instalacji domowej.

Podaj e-mail
Podaj poprawny e-mail
Podaj temat
Podaj treść wiadomości
* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe