Aby ogrzać dom, wcale nie musisz korzystać z paliw stałych czy gazu. Istnieją już rozwiązania, które są wygodne i tanie w użytkowaniu, efektywne, a w dodatku ekologiczne. Mowa tu o pompach ciepła, których montuje się coraz więcej zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Czym dokładnie jest pompa ciepła? Jakie typy urządzeń są dostępne na rynku? Sprawdź!
Czym jest pompa ciepła?
Rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii cieszą się zainteresowaniem coraz większej liczby osób. Wśród nich znajdują się ekologiczne urządzenia grzewcze – pompy ciepła. Mogą być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Działają, pobierając naturalne ciepło z otoczenia – powietrza, gruntu lub wody.
Przy pracy zużywają energię elektryczną, jednak są pod tym względem znacznie bardziej oszczędne niż typowy kocioł na prąd. Są praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne, a więc bardzo wygodne w użytkowaniu. Ponadto pozwalają wyraźnie zaoszczędzić na ogrzewaniu i zredukować szkodliwe emisje.
Pompy ciepła – jakie rozwiązania są dostępne na rynku?
Rynek pomp ciepła jest bardzo zróżnicowany. Urządzenia można podzielić na grupy na przykład według tzw. dolnego źródła ciepła, czyli rodzaju miejsca, z jakiego pobierana jest energia. Jakie typy pomp ciepła można wyróżnić?
Gruntowe pompy ciepła
Są bardzo efektywne. Dzięki temu mogą być stosowane jako jedyne źródło ogrzewania domu, zapewniając bardzo duże oszczędności. Jedynym problemem jest dość skomplikowany montaż, a przeciwwskazaniem do mogą być niewłaściwe warunki na działce. Stworzenie instalacji z gruntową pompą ciepłą jest też dość drogie.
W tej kategorii można wyróżnić:
- gruntowe pompy ciepła z kolektorem poziomym – układanym na niewielkiej głębokości na niezabudowanej części działki, wymagające odpowiednio dużej powierzchni parceli;
- gruntowe pompy ciepła z kolektorem pionowym – zagłębionym w gruncie nawet na 100 m, wymagające wykonania odpowiedniego odwiertu.
Wodne pompy ciepła
Charakteryzują się wysoką efektywnością – niekiedy wyższą niż pompy gruntowe. Pobierają ciepło ze studni głębinowej lub zbiornika wodnego. W tym przypadku również trzeba się liczyć z dość dużymi kosztami inwestycji, ale gotowa instalacja może samodzielnie zaopatrywać dom w ciepło.
Powietrzne pompy ciepła
Są najtańsze w zakupie i najprostsze w montażu. Zasada ich działania jest w zasadzie taka sama jak zasada działania klimatyzatora. Pobierają energię cieplną z powietrza i są efektywne nawet w ujemnych temperaturach (producenci deklarują możliwość pozyskania energii cieplnej nawet przy -25°C). Są najefektywniejsze w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem. Zazwyczaj wymagają uzupełnienia o dodatkowe źródło ciepła (np. piec gazowy).
W tej kategorii można wyróżnić:
- pompy ciepła typu powietrze-powietrze – wykorzystujące pobrane ciepło bezpośrednio do ogrzania powietrza w pomieszczeniach;
- pompy ciepła powietrze woda – ogrzewające czynnik grzewczy krążący w instalacji centralnego ogrzewania lub wodę użytkową.
Szeroka dostępność różnorodnych rozwiązań sprawia, że pompa ciepła może się sprawdzić w wielu sytuacjach. Warto również wiedzieć, że nowoczesne pompy ciepła są skuteczne w umiarkowanym polskim klimacie – także zimą. Są one wygodne i bezpieczne – nie stwarzają zagrożenia wybuchem, nie wymagają składowania opału i pozwalają zrezygnować z budowy komina w domu. Zapewniają też bardzo tanie ogrzewanie. Szczególnie korzystne jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką – wówczas ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej mogą być w zasadzie darmowe!