Montując oświetlenie w pomieszczeniach przemysłowych lub innych miejscach, w których panują szczególne warunki, trzeba koniecznie brać pod uwagę szczelność opraw. Tylko wtedy będą one funkcjonalne, trwałe i bezpieczne w użytkowaniu. Sprawdź, gdzie należy stosować oprawy hermetyczne i jakie ich rodzaje można wyróżnić.
Czym są oprawy hermetyczne?
Oprawy oświetleniowe różnią się nie tylko kształtem czy użytymi materiałami, ale również szczelnością. Ich właściwości w tym zakresie określa się według skali IP. Każda lampa ma przypisaną określoną klasę szczelności – np. IP44. Wchodzące w jej skład dwie cyfry oznaczają kolejno:
- stopień ochrony przed dostępem niebezpiecznych ciał obcych (np. pyłem),
- stopień ochrony przed wnikaniem wody.
Pierwsza kategoria oznaczana jest cyframi od 0 do 6, natomiast druga od 0 do 8. Im wyższa cyfra, tym wyższy stopień ochrony przed danym czynnikiem.
Oprawy hermetyczne to te o najwyższych klasach szczelności. Za minimum w tej kategorii uznaje się klasę IP65. Zabezpiecza ona całkowicie przed wnikaniem pyłu i dostępem do niebezpiecznych części za pomocą drutu. Zapewnia również ochroną przed strugami wody lanymi z dowolnego kierunku. Tego typu lampy są przeznaczone przede wszystkim do montażu w miejscach, w których panują trudne warunki.
Oprawy hermetyczne – zastosowanie
W jakich warunkach stosuje się oprawy hermetyczne? Dotyczy to przede wszystkim miejsc narażonych na zapylenie lub o podwyższonym poziomie wilgotności. Są wykorzystywane najczęściej w:
- halach przemysłowych,
- warsztatach,
- pomieszczeniach technicznych,
- garażach,
- kotłowniach,
- piwnicach,
- magazynach,
- basenach, saunach.
Niektóre z opraw tego typu nadaje się też do montażu zewnętrznego. Ich wysoka szczelność zapewnia bardzo dobrą jakość oświetlenia, dzięki czemu ułatwiają wykonywanie pracy. Lampy hermetyczne LED są też bardzo trwałe i energooszczędne. Dlatego stanowią doskonały wybór do zastosowań profesjonalnych.
Rodzaje opraw hermetycznych
Istnieje wiele rodzajów opraw hermetycznych. Dzięki temu oświetlenie może być idealnie dopasowane do miejsca jego montażu i związanych z tym potrzeb. Jeszcze do niedawna w tej kategorii znajdowały się głównie lampy świetlówkowe, ale dziś dzięki technologii LED oprawy hermetyczne mogą przyjmować najróżniejsze formy.
Można je podzielić na dwa główne rodzaje:
- lampy zintegrowane (z wbudowanym źródłem światła)
- lampy przystosowane do świetlówek LED.
Te pierwsze zwykle są długotrwałe i charakteryzują się wyższą wydajnością świetlną. Kupując puste oprawy hermetyczne można jednak samodzielnie dostosować źródło światła do indywidualnych potrzeb, a w razie jego zużycia po prostu dokonać wymiany. Każde z tych rozwiązań ma więc swoje zalety.
Ponadto lampy hermetyczne można podzielić ze względu na budowę. Oprócz wspomnianych już opraw świetlówkowych dostępne są np. oprawy wpuszczane, kinkiety, plafony i wiele innych modeli. Dzięki temu oświetlenie może być nie tylko bezpieczne i funkcjonalne, ale również estetyczne.